а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминира

доминираат; доминирајќи; доминиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4633
Преовладува, има надмоќ, се истакнува, надвишува.
Англиски: dominate Албански: dominoj
Примери:
Сината боја доминираше на ѕидот.
Во деветнаесетиот век во литературата доминира францускиот роман.
Тој даб доминираше над целата месност.
Изведенки
доминирање ср.
глаг. им.