а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домино

мн. домина
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13811
1. (само едн.) Вид игра со правоаголни плочки кои на едната страна се обележани со различен број точки.
Англиски: domino Албански: domino
2. Карневалска пелерина со качулка.
Албански: pelerinë mbretërore
Примери:
Беше облечен во домино.
3. Лице што носи карневалска пелерина со качулка.
Примери:
По нив минуваа разни маски, домина и комедијанти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК