а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домисла

мн. домисли
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е резултат на нечие размислување, нешто што е смислено.
Англиски: thought
Примери:
Идејата, среќната домисла да се состави ваква книга, се раѓа речиси спонтано.
Беше брз на зборот, уште побрз на домислата.
Тоа се само пусти домисли.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК