а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домисла

мн. домисли
Вид збор: Именка, женски род
Нешто што е резултат на нечие размислување, нешто што е смислено.
Англиски: thought
Примери:
Идејата, среќната домисла да се состави ваква книга, се раѓа речиси спонтано.
Беше брз на зборот, уште побрз на домислата.
Тоа се само пусти домисли.