а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домисли

домислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35231
1. Смисли, обмисли нешто до крај.
Англиски: think Албански: mendoj
Примери:
Не ја домислил работата како што треба.
2. Сфати, согледа нешто размислувајќи.
Англиски: comprehend Албански: kuptoj
Примери:
Сѐ што може да види, да слушне или да домисли нему му е вистинско и несомнено.
3. (се домисли) Се досети, погоди нешто.
Англиски: understand Албански: kuptoj
Примери:
Јас се домислив зошто ти ме следиш секаде.
Се мачеше да се домисли зошто таа жена ги остави своите синови.
4. (се домисли) Мисли, размисли за нешто.
Англиски: think Албански: mendoj
Примери:
Се домислуваше да се присети како се вика човекот.
Луѓето се домислуваа што да прават.
Изведенки
1. домислува несв.
(се) домислуваат
2. домислување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК