а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домоли

домолат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48079
Постигне нешто со молење.
Англиски: beg
Примери:
Ја домоли мајка си да ѝ купи нов фустан.
Изведенки
домолува несв.
домолуваат