а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домороден

домородниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 30846
Што е од домашно потекло.
Англиски: native
Примери:
Луѓето пиеја од нашата лута домородна мастика.
Домородни птици.
Домородни алатки.
Изведенки
домородност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК