а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домородец

мн. домородци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13034
Лице што потекнува од определено место.
Англиски: native Албански: vendas, autokton
Употреба: Географија
Примери:
Домородецот стоеше покрај узенгиите и плашливо гледаше.
Овде живеат неколку стотини домородци.
Изведенки
домородечки прид.
домородечкиот