а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домота

домотаат
Вид збор: Глагол, свршен
Мота, намота до крај.
Англиски: coil
Примери:
Ја домотала и последната мотаница со преѓа.
Изведенки
1. домотува несв.
домотуваат
2. домотување ср.
глаг. им.