а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домофон

мн. домофони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20494
Уред со микрофон на влезот во станбена зграда преку кој посетителите можат да се најават.
Англиски: intercom
Употреба: Технологија