а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домрзи

домрзат
Вид збор: Глагол, свршен
(ме, те, го... домрзи) Стане мрзлив, нема волја за работа.
Примери:
Ги домрзе да работат, па излегоа да се прошетаат.
Изведенки
домрзува несв.
домрзуваат