а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домува

домуваат; домувал
Вид збор: Глагол, несвршен
Живее во дом.
Англиски: dwell
Примери:
Никој не е спремен да домува по закон.
Изведенки
домување ср.
мн. домувања
Пример: Државата ќе го реши прашањето за домување на други категории граѓани.