а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донавие

донавијат; донавиј, донавијте; донавив, донавија; донавил; донавиев, донавиеја; донавиел; донавиен
Вид збор: Глагол, свршен
Навие нешто до крај.
Англиски: wind up
Примери:
Донавиј го часовникот оти ќе запре.