а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донаторство

мн. донаторства
Вид збор: Именка, среден род
Акција на донирање средства, парична помош.
Примери:
Донаторството е за спас и за здравје.
Во подготовка е нов закон за медицински потпомогнато оплодување, кој дозволува донаторство на јајце клетки.