а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донација

мн. донации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 36171
Подарок, подарување, акт на донирање.
Англиски: donation
Примери:
Парите за изградба на салата се донација од нашите иселеници.
Потребните средства се обезбедени преку странски донации.