а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доначуди

(се) доначудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37674
Се начуди многу.
Примери:
Не можевме да се доначудиме гледајќи ги прекрасните автомобили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК