а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донајаде

(се) донајадат; донајади, донајадете; донајадов, донајадоа; донајал; донајадев, донајадеа; донајадел; донајаден
Вид збор: Глагол, свршен
Се најаде доволно.
Англиски: saturate
Примери:
Се донајадов и легнав да се одморам.