а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донде

Вид збор: Прилог
Ранг: 31176
До она место.
Англиски: until there
Примери:
Донде можеш и пешки да одиш.
Испрати ме дондека.
Изведенки
дондека прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК