а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донекаде

Вид збор: Прилог
Ранг: 4674
1. До некое, до определено место.
Англиски: somewhere
Примери:
Патот барем донекаде му беше познат.
Патуваат ноќе, донекаде по патот, а после над селата.
До некаде одев пеш на работа.
2. До определен степен, до определена мера.
Англиски: somehow
Примери:
Јас, донекаде, му се израдував.
Студеното, донекаде сурово лице, не и се измени.