а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

донира

донираат; донирал; дониран; донирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 33118
Подари, подарува средства за општествено корисни цели.
Англиски: donate