а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доносител

мн. доносители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 41830
1. Тој што, според прописите и според определена постапка, донесува, поднесува нешто (чек, документ).
Англиски: submitter Албански: bartës
Употреба: Административен термин
2. Тој што донесува нешто.
Англиски: carrier Албански: bartës
Примери:
Чекот гласи на доносителот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК