а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дообликува

дообликуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 46732
Обликува нешто до крај.
Англиски: form
Примери:
Не можеше да ја дообликува фигурата.
Изведенки
дообликување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи