а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дооформи

дооформат; дооформил; дооформен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39166
Оформи нешто до крај.
Англиски: form
Примери:
Брзо ја дооформи сликата.
Изведенки
1. дооформува несв.
дооформуваат
2. дооформување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи