а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допаѓа

допаѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10258
За лисје, коса - испаѓа до крај.
Англиски: fall out
Примери:
Допаѓаа сите лисја на липата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи