а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допере

доперат; допери, доперете; доправ, допраа; допрал; допран; (ќе) доперев, (ќе) допереа; (ќе) доперел; доперен
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со перењето, испере сѐ што било за перење.
Англиски: wash
Примери:
Да доперам и ќе дојдам.
Изведенки
1. доперува несв.
доперуваат
2. доперување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи