а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допис

мн. дописи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 13589
1. Новинарска статија испратена од дописник или соработник.
Англиски: writing Албански: shkres
Примери:
Дописот беше проследен со белешка од редакцијата.
2. Писмено известување кое една установа го праќа до друга.
Англиски: writing Албански: shkres
Примери:
Во дописот од Министерството беа наведени неколку барања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК