а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплеви

доплеват
Вид збор: Глагол, свршен
Исплеви до определено место, до крај.
Англиски: weed out
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ги доплевив леите со кромид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК