а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплеска

доплескаат
Вид збор: Глагол, свршен
Плеска, исплеска до крај.
Англиски: slap
Примери:
Го доплеска месото и го стави на скарата.
Изведенки
доплескува несв.
доплескуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК