а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доплива

допливаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20445
Стигне некаде со пливање.
Англиски: swim
Примери:
До другиот брег допливаа само неколкумина.
Не се решаваше да доплива до островчето.
Изведенки
допливува несв.
допливуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК