а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доползи

доползат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23516
Дојде, стигне некаде со ползење.
Англиски: creep
Примери:
Детето доползи до прозорчето.
Тие двајцата доползија до еден вагон.
Изведенки
доползува несв.
доползуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК