а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дополни

дополнат; дополнил; дополнет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3070
1. Дотури, додаде во нешто да стане полно.
Англиски: fill up Албански: mbush
Примери:
Застана да го дополни резервоарот со бензин.
Тој му ја дополни чашата со ракија.
2. Каже, додаде нешто при зборување.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Таа го дополни кажувањето на мајка си.
3. Прави да биде комплетен, комплетира.
Англиски: complete Албански: kompletoj
Примери:
Си ја дополни мислата загледан во реката.
Топлото сончево време само ја дополни пријатната глетка.
4. (се дополни) Додаде нешто во својот исказ, се доискаже.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Сега е сѐ смалено, си рече, и не само смалено, се дополни, туку и испразнето.
„Шета по реката“, викна жената, „државата плаќа“, гневно се дополни.
5. (се дополни) Се потполни, се комплетира нешто.
Англиски: complete Албански: kompletoj
Примери:
Неговиот животопис треба да се дополни.
Објаснувањата треба да се дополнат и доуточнат.
6. (се дополни) (само мн.) Се поврзе во целина едното со другото, претставува дополнение едното на другото.
Англиски: complement Албански: kompletohet
Примери:
Сите тие работи се дополнуваа една со друга.
Овие две тврдења никако не се исклучуваат, ами само се дополнуваат.
Изведенки
1. дополнува несв.
(се) дополнуваат
2. дополнување ср.
глаг. им.