а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допраша

допрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18312
1. Испраша се, до крај.
Англиски: question Албански: pyes të gjitha
Примери:
Ти праша, ама не допраша како што треба.
2. (се допраша) Се распраша, се договори, побара совет или мислење од некого.
Англиски: consult Албански: kërkoj këshill
Примери:
Потрчаа да се допрашаат до пријатели.
Ќе беше подобро да се допрашавме.
Изведенки
1. допрашува несв.
(се) допрашуваат
2. допрашување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК