а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допрва

Вид збор: Прилог
Ранг: 2709
1. За означување на нешто што следува.
Примери:
Со тебе допрва ќе разговараме.
Допрва ќе видиме како ќе течат работите.
2. За означување на нешто што се очекувало да заврши, а сѐ уште се случува.
Примери:
Сега допрва почнав да живеам.
Снегот допрва се пластеше по височините и по доловите.
3. За означување на нешто што доаѓа отпосле, со задоцнување; дури сега.
Примери:
Не верувам да идат допрва.
Црквата допрва ќе се полни.
Каде можам јас, допрва, да учам?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК