а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допреде

допредат; допреди, допредете; допредов, допредоа; допрел; (ќе) допредев, (ќе) допредеа; (ќе) допредел; допреден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50371
Заврши со предењето, испреде се, до крај.
Англиски: spin
Примери:
Врцкаше со вретеното да ја допреде и последната кадела.
Изведенки
1. допредува несв.
допредуваат
2. допредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК