а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

допушти

допуштат; допуштил; допуштен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4315
Дозволи, признае нешто, не спречи, не оспори.
Англиски: allow
Примери:
Го допушти на испит.
Војниците не допуштија никому да им се приближи.
Јас би допуштил дека од сликарство не се разбирам како вас.
Ние допуштивме дека постои биоенергија.
Изведенки
1. допушта несв.
допуштаат
2. допуштање ср.
глаг. им.