а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доставка

мн. доставки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22902
Нешто што е испратено, доставено: вест, извештај, пари и сл.
Англиски: delivery
Примери:
Не постои опасност од лажна доставка.
На контото во банката ќе одат парични доставки на фирмата.
Изведенки
достава ж.
Пример: На купувачите им се ветува бесплатна достава.