а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дотрга

дотргаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Довлече, довлечка некого или нешто.
Англиски: drag Албански: zvarrit
Примери:
Од некаде дотрга еден товар жито.
2. Испие, повлече, вдише нешто до крај.
Англиски: pull Албански: nxjerr
Употреба: Преносно значење
Примери:
Полека ја дотрга цигарата.
3. Измери тежина до крај.
Англиски: weigh Албански: mas
Примери:
Дотргај ја вреќава со брашно.
Изведенки
дотргува несв.
дотргуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК