а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доходен

доходниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 47406
Што носи доход.
Англиски: profitable Албански: fitimprurës, profitabil
Употреба: Економија
Примери:
Доходна работа.
Доходно стопанство.
Изведенки
доходност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК