а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошета

дошетаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50289
1. Заврши со шетањето.
Англиски: walk Албански: mbaroj shëtitjen
Примери:
Дошетав по светот и се вратив дома.
2. Дојде, стигне некаде шетајќи.
Англиски: walk Албански: arrij duke shëtit
Примери:
Дошетавме до кејот.
Изведенки
дошетува несв.
дошетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи