а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрдори

дрдорат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 10920
Постојано, многу зборува, обично за безначајни работи.
Англиски: blab
Примери:
Глупости дрдорат.
Сешто дрдореше.
Оди и не дрдори многу.
Изведенки
дрдорење ср.
мн. дрдорења
глаг. им.
Пример: Ми здосадија неговите дрдорења.