а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

древен

древни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3725
1. Што бил, што постоел многу одамна, во далечното минато.
Англиски: ancient
Примери:
древни писатели
древни времиња
древна историја
древни ракописи
2. Што постои или потекнува од далечното минато, од старо време.
Англиски: age-old
Примери:
древен мост
древна книга
древни легенди
древен Охрид
Изведенки
древност ж.