а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дропка

мн. дропки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22012
1. дива гуска
Англиски: goose Албански: patë e egër
Употреба: Биологија
Примери:
Јато дропки.
2. Симбол формиран од броител и именител како цели броеви што претставуваат рационален број, а се разделени со дробна црта.
Англиски: fraction Албански: thyes, fraksion
Употреба: Математика
Примери:
Решавам дропки.
3. дробенка
Албански: copëz mishi
Употреба: Гастрономија
4. Парче, дел од нешто.
Англиски: piece Албански: copëz
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Дропка мраз.