а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дружи

(се) дружат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 4467
другарува
Англиски: befriend
Примери:
Пејачот денес ќе се дружи со своите фанови.
Изведенки
дружење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК