а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дуздиса

дуздисаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Среди, уреди, дотера нешто.
Англиски: tidy up Турски: düzenlemek Албански: rregullon, ndreq
Употреба: Архаизам
Примери:
Убаво ја дуздисале одајата.
Поинаку го дуздисувам животот.
2. (се дуздиса) се дотера
Албански: rregullohet, zbtukurohe
Примери:
Се дуздисуваат за излегување.
Изведенки
дуздисува несв.
(се) дуздисуваат