а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дузен

мн. дузени
Вид збор: Именка, машки род
Она што служи за дотерување, украсување; накит, козметички средства и сл.
Англиски: decoration Турски: düzen
Употреба: Архаизам
Примери:
Се дотера со повеќе дузени.