а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дулец

мн. дулци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24145
1. Цевка на гајда во која се дува.
Албански: tube e gajdës
Употреба: Музика и танц
Примери:
Писката и дулецот ги мачкаше со маслиново масло.
2. шопурка
Албански: thithëse, pipëz
Примери:
Дулецот од чешмата.
Ја вдена шурката од дулецот во стомната.
Продаваше бардаци со дулци.