а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дулија

мн. дулии
Вид збор: Именка, женски род
Наплатна станица на која се наплаќала одредена такса за сѐ што се носи во градот.
Употреба: Архаизам
Примери:
На секој влез од градот имало куќарки за дулија. [извор]
Во Струга имаше три дулии. [извор]