а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

думани

думанат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Крева прав.
Англиски: dust Турски: duman Албански: ngre pluhur
Употреба: Архаизам
Примери:
Само думаниш со метлата.
2. (се думани) се чади, се зачадува
Англиски: smoke Албански: tymoset
Примери:
Се думанеше од лулето.