а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дума

мн. думи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9930
1. збор
Англиски: word
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Со други думи речено.
Секоја негова дума кажуваше пророштво.
В полиција дума не рече.
2. (само едн.) Парламентот во Русија.
Употреба: Политика