а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

думдум-куршум

мн. думдум-куршуми
Вид збор: Именка, машки род
Пушчен експлозивен куршум со тап врв кој при ударот се распрснува и прави опасни рани.
Англиски: expanding bullet
Употреба: Воен термин
Примери:
Ја засипуваше нашата комора со думдум-куршуми.