а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

думка

думкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 36529
1. Удира, тропа по нешто.
Англиски: drum Албански: trokas, godas
Примери:
Со рацете думкаше по вратата.
Думка на тапанот.
2. лула, ниша
Англиски: rock Албански: tund, luhat
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Думка туѓи деца.
Изведенки
думкање ср.
мн. думкања
глаг. им.
Пример: Детето се плашеше од силните думкања.